" /> Su Kaçağı Nedir ? Tespiti Nasıl Yapılır ? Gül Tesisat
su kaçağı belirtileri

Su Kaçağı Nedir? Tespiti Nasıl Yapılır ?

Su, ana kaynaktan çıktıktan sonra çıkış noktasına gelmiyor ise bu durumda suyun geçiş yolu olan borularda bazı belli başlı sorunlar olabilir. Bu sorunlardan ilki sistemde meydana gelen tıkanıklıktır. Tıkanıklık adı verilen durum düşünüldüğü gibi boruya bir şeylerin sıkışmış olması ihtimalidir. Sıkışan parçadan dolayı da suyun yolu kesilmekte ve ilerleme kaydedememektedir. Bu nedenle de sistem tıkanıklığı ilk seçeneklerden bir tanesidir.

Suyun hedefe ulaşmamasının diğer bir nedeni de su kaçağı olabilmektedir. Su kaçağı denilen olay suyun sistem içerisinde bulduğu bir delikten, zedelenmiş bir kesitten sızması ve başka bir yere gitmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu olay sonucunda da yine su ana kaynaktan çıkacak fakat hedefe gelemeyecektir. Su kaçağında var olan kaçak ne kadar büyük olursa hedefe varan su o kadar az olur ya da hiç olmaz. Bu nedenle kişiler su kaçağını mutlaka uzman birine tamir ettirmelidir.

Su Kaçağı Nasıl Fark Edilir?

Su kaçağını fark etme olayı su kaçağı tespiti olarak da isimlendirilebilir. Bu tespit kişilerin ihtiyaç duydukları ve her zaman gelen su miktarından az su gelmesi ya da hiç su gelmemesi ile tespit edilebilir. Bu aşamadan sonra bireylerin su kaçağı konusunda ne yapacağı çok kritiktir çünkü yanlış bir şey kaçağın daha da artmasına sebep olabilir ya da bu sistemde farklı bir hasar bırakabilir. O nedenle su kaçağını fark eden kişiler kesinlikle olayı anlamadan ya da ne yapacaklarını bilmeden kendi kendilerine müdahale etmeye çalışmamalıdır.

Su Kaçağı Tespit Edildikten Sonra Ne Olur?

Su kaçağı tespiti düşünüldüğü kadar zor bir olay değildir. Suyun gelme yoğunluğu veya hiç gelmemesinden bile kişiler su kaçağını fark edebilirler. Su kaçağı bulma işlemi ne kadar basit olursa olsun bu işlemi telafi etmek o kadar kolay olmamaktadır. Su kaçağının meydana gelmesinin birkaç belli başlı nedeni bulunmaktadır.

Öncelikle suyun geliş yolu olan borulara herhangi bir şey kaçmış olabilir. Özellikle de kesici ve delici bir şeyin kaçmış olması demek bu borularda büyük bir tahribata sebep olunabileceği anlamına gelmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalmak istemeyen kişiler su boruları ile doğrudan etkileşim kurabilecek yerlere keskin olarak nitelendirebileceğimiz bıçak, iğne, makas gibi şeyleri kesinlikle atmamalıdır.

Su kaçağı tespit eden kişiler bu kaçağın nedenlerinden biri olarak tıkanıklığı da görebilir. Borunun tıkanması ya da oraya büyük bir cismin kaçması sonucunda boruların suyun basıncına dayanamayacağı ve o nedenle de patlayacağı düşünülebilir. Bu genellikle doğru değildir ve su kaçağı için bir sebep değildir. Fakat oldukça nadir de olsa görülebilmektedir. Suyun basıncı her zaman düşünüldüğü gibi patlama etkisi yapmayabilir, bu özelliği de katıdan daha fazla sıkıştırılabilir olmasından kaynaklanmaktadır.

Su kaçağı tespit eden kişiler çoğu zaman yanlış müdahaleler yapabilir. Örneğin su kaçağı tespit edebildikleri için diğer aşamaları da yapabileceklerini düşünebilir ve kendi kendilerine su tesisatını açabilirler. Aslında bazı kişiler bunu zararsız olarak nitelendirse bile oldukça tehlikelidir. İnsanlar yanlış bir hamle yaparsa sistemde var olan küçücük bir kaçağın daha da büyümesine ya da beraberinde başka sorunların oluşmasına yol açabilirler.

Su kaçağı bulma işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıysa ya da kişiler böyle bir kaçağın olabileceğinden şüphe ediyorsa o zaman su kaçağı tespiti ve onarımı konusunda artık uzman olmuş birilerini bulmalı ve onlardan yardım almalılar. Aksi halde yukarıda da değinildiği gibi daha büyük sorunlara yol açabilecektir.

Şu Kaçağı Bulma Konusunda Emin Değilsek Ne Yapabiliriz?

Bazı kişiler su tesisatlarında bir arıza ya da kaçak olduğunu düşünebilir fakat ya bunun olup olmadığına ya da ne olup olmadığına bir türlü anlam veremeyebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşan kişiler söylendiği gibi kendi başlarına arıza incelemeye ya da arızayı çözümlemeye kalkmamalıdır. Çok basit gibi görünen arızalar bile kişilerin başına uğraştırıcı ve maddi problemleri getirebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemeyenler evlerine yetkili bir servis çağırarak arızaya baktırabilir.

Su Kaçağı İçin Tesisatçı Çağırmak

Su kaçağı bulma veya su kaçağından şüphelenme sorunu yaşayan kişiler olay hakkında bilgi ve deneyim sahibi olan bir tesisatçı çağırabilirler. Bu durum hem tesisatın hem de tesisat sahibinin güvenliği için daha iyi olacaktır. Kişiler kendileri uğraşmaktan ziyade tesisatçı çağırır ve doğrudan ondan yardım alırlarsa daha büyük bir maddi zarara ya da daha büyük bir tesisat yıpranmasına uğramazlar. Bu da kişilerin baştan önlem alması için son derece önemlidir.

Tesisatçı Kimdir?

Tesisatçı, tesisat ile ilgili olan tüm arıza, problem ve iyileştirmeleri yapabilecek olan donanımlı ve deneyimli elemandır. Bu elemanın ilgilendiği asıl konu tesisatta var olan problemleri düzeltmek ve tesisatı kusursuz konuma getirmek yer almaktadır. Tesisatçı son zamanlarda özellikle su kaçağı bulma konularında kişilere yardımcı olmakta ve gerekli desteği sağlamaktadır. Su kaçağını en uygun şekilde onarmakta ve bu kaçağın sebep olduğu başka ek problem var ise bu problemleri de gidermektedir.

Su Kaçağı Tespiti İçin Tesisatçı

Su tesisatlarında bazen kullanıcıların anlamadıkları bir olay olabilmektedir. Yani, su eskisi gibi gelmeyebilir ya da hiç gelmeyebilir fakat bu durumun ne kaynaklı olduğunu anlamakta güçlük çekebilirler. Bu gibi durumlarda kişiler olaya kendisi el atmamalı, tahmin ya da varsayım yapmamalıdır. Bu, tesisat probleminin daha da büyümesine ve farklı sorunları da beraberinde getirmesine yol açacaktır. Su kaçağı tespiti yapmanın en kolay yolu konu ile ilgili bilgisi olan bir tesisatçı çağırmaktır.

Su Kaçağında Tesisatçı Ne Yapar?

Su kaçağını neden bir tesisatçı ile halletmek gerektiği oldukça uzun bir konudur. Fakat en net hali ile tesisatçı su kaçağı bulma konusunda uzmandır. Problemin ne olduğunu ve nerede olduğunu birkaç dakika içerisinde anlayabilecek ve nasıl düzeltilebileceğini de yine çok kısa bir zaman içerisinde kafasında kurabilecektir. Bu nedenle öncelikle zamandan kazandıracak, daha sonra ise yanlış bir şey yapılmasının önüne geçmiş olacaktır. Bu sayede maddi bir kayıp yaşanmasının da önüne geçilecektir.

Su kaçağı bulma konusunda tesisatçı oldukça titiz davranır. Bu kaçağı tamir ederken de aynı titizlikle tesisatı incitmeden, başka bir probleme yol açmadan ve kırmadan tesisat tamir edilmektedir. Bunun en büyük faydası daha büyük arızalara yol açılmaması olacaktır.

Atık Su Tesisatında Kaçak Olursa Ne Yapılır?

Her gelen su temiz içme suyu değildir. Bazı sular atık sulardan ya da arıtılmamış, içilemeyecek olan sulardan oluşabilir. Bu gibi durumlarla karşılana kişiler tesisatı yaptırırken bazı problemlerle karşılaşabilir. Örneğin kaçak birden fazla olabilir. Bu tehlikeli bir durumdur ve bir kaçak tamir edildikten sonra diğer arızalı yer gözden kaçabilir ya da yok sayılabilir. Bu gibi durumları göz ardı etmek ve suyu kullanmaya devam etmek atık su kullanmak anlamına gelecektir. Atık su kullanmak da kişilerin sağlığı açısından riskli olduğu için kameralı görüntüleme cihazı adı verilen bir cihaz kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu cihaz kullanımı sayesinde nerede bir arıza olduğu, nerede onarılması gereken bir detay olduğu en net ayrıntıları ile görülecek ve bu sayede de tesisatçı hiçbir detayı atlamaksızın tesisatı başarı ile tamamlayabilecektir.

Tesisat sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Tesisat için de birtakım eşyaların kullanılması gerekmektedir. Bu aletler kişilerin daha iyi ve eksiksiz iş yapabilmesi için gereklidir. Genellikle her evde olmayan bu aletleri tesisatçılar kullanmayı çok iyi becermektedir. O nedenle evde tesisat yapmak isteyen kişiler asla usta bir tesisatçı kadar iyi bir tesisat yapamayacağını unutmamalı ve bu doğrultuda alanında uzman ve deneyimli bir tesisat ustasını arızaya bakması için davet etmelidir.

Su Kaçağı Tespiti Zor Bir Konu Mudur?

Her konu ve tesisat gibi su kaçağı da iyi tespit edilmesi gereken ve sağlam bir şekilde onarılması gereken tesisat türlerinden bir tanesidir. Yazının en başında da bahsedildiği gibi su, canlılar için temel yaşam kaynağıdır. Bu nedenle suya erişmek oldukça önemli bir konudur. Suya erişemeyen canlılar belli bir sürenin sonunda hayatta kalamaz. Su günümüzde sadece içerek yaşamı devam ettirdiğimiz bir madde değildir. Su olmadan temizlenemeyiz, diğer gıda maddelerini edinemeyiz ve yaşamsal döngüye devam edemeyiz. Bu nedenden dolayı da suya erişim oldukça önemlidir. Suya erişim konusunda önemli olan bir diğer madde de kullanabileceğimiz suya olan erişimdir. Bugün atık suları farklı alanda kullanırken arıtılmış suları tüketim amacı ile kullanmaktayız. Bu nedenle de su konusunda, tesisatlar bir arıza verdiği zaman yaptırmak önem arz etmektedir.

Su kaçağı tespiti aslında pek çok kişinin daha önce karşılaştığı bir durum ise tahmin edebileceği durumlardan bir tanesidir. Suyun beklenilenden veya normalden az gelmesi, suyun kirli gelmesi ya da suyun tamamen kesilmesi tesisat içerisinde bir kaçak olduğunu belli eden yollardan bir tanesidir. Bu olayı tespit etmek zor değildir fakat zor ve önemli olan kısmı bu detayı çözebilmektir.

Su kaçağı olan kişiler uzman bir tesisatçı çağırmalıdır. Bu tesisatçı tesisatta kaçak olup olmadığını öğrenmek için farklı yol ve yöntemlere başvuracaktır. Hiç olmasa bile temiz su ve atık su arasında bile tesisat arızasını anlamaya yönelik önemli bir fark bulunmaktadır. Şöyle ki su kaçağı bulma işlemi kolay olsa da tamir etme aşaması her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmaz. Su kaçağı olduğu zaman tesisatçılar kamera yöntemiyle ya da temiz su için klasikleşmiş yöntemleri ile bu problemi kökünden çözebilmektedirler.

Su kaçağı bulma ve su kaçağından meydana gelen problemi onarmak kesinlikle önemli işlerdir. Tesisat içerisinde daha büyük problemlere yol açmamak ve var olan sorunun bir an önce çözülmesi açısından önemli olan bu durum ne kadar kısa sürede tedavi edilirse o kadar kısa sürede sağlıklı suya kavuşmak mümkün olacaktır. Bu nedenle kişiler evlerinde bir su kaçağı arızası olduğu zaman söküp tamir etmeye çalışmak yerine bir tamirciyi arayabilirler. Bu yol daha güvenlidir.

Su Kaçağı Varken Nelerden Uzak Durmak Gerekir?

Su kaçağı olan kişiler bu kaçağı tespit ettikten sonra bazı önlemlere uymalıdır. Mutlaka tesisatçı çağırılması gerekir fakat tesisatçının gün içerisinde çağrılamayacağı ya da biraz daha geç geleceği durumlarda tesisat sahiplerinin bilmesi ve özenle uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymak tesisat sahibini korumak için son derece önemli olacaktır.

Su kaçağı varken kişiler tesisatı tek başlarına sökmemeli ve buna bağlı olarak tesisatı kendi imkanları ile tek başlarına tamir etmeye çalışmamalıdır. Bu bahsedildiği gibi daha büyük zaman kayıplarını ve maddi eksileri beraberinde getirecektir.

Su kaçağı varken ilgili tesisat deneme amacı ile bile olsa kullanılmamalıdır. Bu var olan kaçağın büyümesine ya da birden fazla yerde birden fazla kaçak oluşmasına neden olabilir. Bir süre artık o tesisata bağlı olan hiçbir şey kullanılmamalıdır. İşler diğer yerlerden halledilmeye çalışılmalıdır.

Su kaçağı olduğunu düşünen kişiler bu giderlere farklı materyaller sokmamalı veya oradan farklı materyalleri çıkarmaya çalışmamalıdır. Bu, kişilerin yanlış bir yol izlemesine sebep olabileceği gibi tesisatı da giderek bozacaktır. O nedenle su kaçağı tespiti için en iyisi usta çağırmak olacaktır.