Su Kaçak Tespiti

Kırmadan Su Kaçak Tespiti İstanbul

Günümüzde gelişen teknoloji hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Su tesisatında yaşanan arızaların da tespit edilmesinde artık eski yöntemler bir kenara bırakılmakta ve teknolojinin sağladığı imkanlarla su tesisatı arızaları kolayca tespit edilerek giderilmektedir. Firma olarak profesyonel ve deneyimli ekibimizle birlikte su tesisatı konusunda yaşadığınız tüm sıkıntılarda size destek vermekte, arızanın sebebini kesin bir şekilde tespit ederek, onarma işlemlerini kısa süre içerisinde tamamlamaktayız. Firmamızın vermekte olduğu hizmetler arasında kırmadan su kaçak tespiti yapılması da bulunmaktadır.
water leak detection ile ilgili görsel sonucu
Evinizde temizlik yaparken kullandığınız kimyasal maddeler, zaman içerisinde su borularınızı tahriş ederek, delikler açılmasına sebep olmaktadır. Su borularınızda açılan bu deliklere su kaçaklarının yaşanmasına sebep olmaktadır ve su tesisatı konusunda hizmet vermekte olan birçok kişi su kaçaklarını kırma işlemi yaparak tespit etmektedir. Ancak kırarak yapılan işlemlerde tüm su kaçakları tespit edilememekte ve yapılan onarım işlemleri ilerleyen dönemlerde tekrarlanabilmektedir. Bu nedenle firma olarak son teknolojinin sağladığı görüntüleme sistemlerinden faydalanmakta ve borularınızın içinde bulunan tüm delikler tek tek tespit edilebilmektedir. Böylece kırmadan su kaçak tespiti yapılmakta ve onarım işlemleri yapılan bu tespitlere göre gerçekleştirilmektedir. Ekiplerimizin deneyimi ve uzmanlığı ile teknolojik ekipmanlarımız sayesinde su tesisatınızda bulunan tüm problemler kolaylıkla tespit edilebilmekte ve kolayca onarım işlemleri tamamlanmaktadır.
Firmamızın deneyimli ekipleri su kaçak tespiti dışında birçok konuda onarım hizmetleri vermektedir. Su tesisatı alanında verdiğimiz hizmetler arasında klozet tıkanıklığı açma, alt kata su sızması, banyo tıkanıklığı açma, tıkanmış tuvalet açma, kalorifer petek temizliği, lavabo tıkanıklığı açma, tuvalet tıkanıklığı açma, tuvalet borusu açma, kırmadan robotla pimaş açma ve gider açma hizmetide bulunmaktadır.

.water leak detection ile ilgili görsel sonucu

Kırmadan su kaçak tespiti ve diğer su tesisatı arızalarınızda deneyimli ekiplerimizin arızayı anında gidermesini sağlayabilirsiniz.
Complete Pro Kit
Kameralı sistemlerle su kaçağı bulma konusunda geniş bir tecrübeye sahip olmak yıllarca bu problemler üstünde çalışmaktan geçer. Her dairede ayrıcalıklı bir su sızıntısı tetkik ediyorsunuz ve gittiğimiz her dairenin tesisatı birbirinden farklı ustaların elinden geçmiştir. Onların yanlışlarını bulabilmek gün geçtikçe daha da zorlaştı. ehil yahut materyal hatasından kaynaklanan su kaçakları çağımızda yeni bir iş piyasasının kurulmasına neden oldu. işimiz tıpkı hasta doktor ilişkisine aynı bir hal aldı. başka tesisatçılardan ayrıcalıklı olmamız onarım işine yönelip devamlı arızalı tesisat borularıyla uğraşmaktan geçiyor. devamlı su tesisat onarım işleriyle uğraştığımız için hataların nerelerden kaynaklanabileceğini önceden kestirebiliyoruz. Her evin can düşmanı olan su kaçaklarını, teknolojinin sektörümüze getirdiği yeniliklerle birlikte çok fazla daha pratik buluyoruz. Tecrübeli ustaların evinize girdiği andan itibaren kendinizi güvende hissetmeniz gerekir. Garantili iş yapan ve yaptığı işlerin devamlı arkasında duran bir esnaf kültürü ile çalışmaktayız.

Canlıların yaşam alanında büyük bir ciddiyete sahip olan su dünyanın p bölgesini kaplamaktadır. En küçük canlıdan en büyüğüne kadar su olmadan yaşayabilecek bir varlık bulunmaz. yurdumuzda içme suyu kaynakları yağışlarında etkisiyle giderek yoktur olmaktadır. Bu bilgiyi bilerek bir damla suyu dahi harcarken ileriyi iyi düşünmemiz gerekir. Evlerde su faturası olarak adlandırılan mecburi olarak cebimizden çıkan bir para bulunduğu için herkes ihtiyacı kadar su harcar ve suyu çok fazla dikkatli kullanır. lakin işyerlerinde aynı durumu görmeniz mümkün değildir. Damlayan ve ya açık bırakılan musluğa kimse dikkat etmez.
Tuvaletlerde ve temizlik işlerinde uygulanan suyun hesabını yapmak ne olası! Hele halk kurumlarında kimse fatura denen kağıt parçasını görmediği için yukarıda yazılanların hiçbirine dikkat etmez. işletmeye gelen yüksek fatura kimsenin dikkatini çekipte acaba bu binanın borularında kaçak mı mevcut deyip araştırmaya girmez. Nasıl olsa devlet ödüyor mantığı hakim bulunduğu için fakat yüksek makam sahipleri bu kadar su faturasımı olur dediğinde herkes ayağı kalkar. Harcanan suyun birim fiyatı ne kadar olursa olsun su sızıntılarına çok dikkat edelim. Bir borudan su kaçırıyorsa yapı teknik görevlisi veya tesisatçılarına her zaman bildirin. Yaşadığım bir olayı anlatayım size bir devlet hastanesinin lavabosunu kullanımı zorunda kaldım. içeride sağı solu izlerken tabi bir tesisatçı gittiği her yerde yapılan tesisatı inceler merak bulunduğu için. Baktım musluk çok aşırı fazla sıkıldığı için dişliyi dibinden çatlatmış su kaçırıyor. çeşmenin önünde ayna denilen aparat bulunduğu için kimse su kaçırdığını görmüyor. Ben elimle biraz sıkayım dedim belki gevşek sıkıldığı için kaçırıyordur lakin ne yaptıysam nafile dirseğin içindeki kaynak yeri oynadığı için damlayan suyu durduramadım. Görevlileri çağırdım ustalar gelip baktılar anlattım teşekkür ettiler onlarda bir haftadır alt katın tavanına akan suyu bulmaya çalışıyorlarmış. Meğerse bir hafta öncelikle bu musluğu değiştirmişler yerine yenisini sıkarken plastik boruyu patlatmışlar ama kimse oradan kaynaklanacağını tahmin etmiyormuş. işte böyle sayın müşterilerim bizim işimizde dikkat ve deneme elimizde bulunan en önemli cihazdır. Bu deneyimlerimiz olmasa dünyanın en gelişmiş cihazlarıda elimizde olsa kaçak bulamayız. öteki bir ayrıntı ise ustanın mesleğine olan aşkı olması gereken en büyük meziyetlerden biridir. Mesleğini severek oluşturan ustanın bulamayacağı kaçak yok. Biriken bilgi deneyimi ile birlikte her firmada bulunmayan görüntülü sızıntı bulma aletleriyle çalışmaktayız.

Zemin içinde bulunan tesisat borularında su kaçağını edinebilmek için seramiklerin hepsini kırmaya gerek kalmadan sırf su kaçıran yerin üstündeki bölüm açılarak tamir yapılabilmektedir. Patlayan boruda su akıtmasına neden olan dış etkenler fiziksel şartların düzgün bir şekilde uygulanmaması sonucu oluşabilmektedir. Plastik borularda yapılan sıcak kaynak havasının ısı derecesine bağlı şekilde değişkenlik göstermektedir. Bu şartlara uygun olamayan tesisat boruları kullanım sırasında açılma göstermektedir. Firmamıza gelen su arıza problemlerinin sıcak su borularında, kaynak yapılan ilave alanın açılması sonucu meydana geldiği görülmekte. Banyo tadilat süreci içerisinde azami dikkat edilmesi gereken alt yapı tesisat borularının değişikliğidir. Su kaçağına meydan vermemek için pis su borularının döşenmesi sırasında çok fazla sıkı kontrollerin yapılması şarttır. Gider borularının birbirine bağlanma noktalarında bulunan siyah contaları boruyu kaptırmadan düz olarak bir şekilde yerine yerleştirilmesi gerekebilir. Boruların üzeri kapatılmadan öncelikle sızdırmazlık testleri daima yapılmalıdır. Hangi marka boru kullandığınızın önemi bulunmaz. Taşınma esnasında ya da depo aşamasında borularda oluşan kırık ve çatlaklar gözle görülmeyecek kadar ufak çapta olabilmektedir. kullanılan atık su tesisat boruları suyun akış yönüne göre doğru eğim verilerek yapılmalıdır. Evinizde temiz su tesisatı değişikliğine gidecek olursanız tesisatçı ustalardan 10 bar basınç testi uygulamasını yaptırdığınızda ilave bölgeleri zayıf olan noktaları önceden görmüş olursunuz. Ana şebeke borunuza basınç düşürücü vana montaj yapılması yapılması zorunda tesisat borularınızı yüksek basınca karşı korumuş kalıyorsunuz.

Cihazla Su Kaçağı Tamiri

Duvar içinde patlayan su borusu belirli bir noktadan kendini dışarı atarak boya ve ahşap zeminde kabarmaya neden olur. Duvarın içindeki yaş beton kaçağı bulma noktasında sizi yanılgıya düşürmesin. Düşüldüğü bunun gibi en fazla ıslanan yer su sızdırmasına sebep olan bölge olamayabilir. Su kaçıran yerin kaynağını bulabilmek deneyimli cihazların bize sağladığı kolaylıklardan biridir. Garantili tamirat oluşturan profesyonel firmalarının en büyük özelliği onarım ettikleri boruya 2 sene içerisinde herhangi bir sızdırma olursa müdahale etmeleridir. Su akıtan yerin boyasının kabarması betonun yüzde yüz ıslak olduğunun kanıtıdır. çoğunlukla yaş zemin sahalarında oluşan su sızıntıları ilerleyen günlerde alt komşunuzu rahatsız etmeye başlayacaktır. Konutunuzun etrafına dolaşan su borularını tesisat projenize göre yaptırmanız zorunda arızanın yerini edinebilmek daha da kolaylaşacaktır. Birbirine simetri dairelerin banyoları şaft denilen boşluk sebebi ile birbirinden ayrılmaktadır. Havalandırma boşluğundan bakılarak su kaçağının hangi daireden geldiği anlaşılabilir. Su akıtan dairenin su sayaç vanasından itibaren su kaçağı tespiti yapılarak işlem sonlandırılır.

Görüntülü sistemlerle su kaçağı kontrolü

Teknolojinin gelişmesiyle eski yöntemlerle su sızıntılarını arama tarih olurken çeşitli makine üreticileri tarafından ülkemize ithal edilen cihazlar ile sektörde rekabet artmaktadır. Su tesisat firmaları nakit para akışı nedeniyle inşaat, konut alt yapı işlerine fazla önem vermemektedir. çünkü bu tarz işlerde çek ve ileri tarihli ödemeler yapıldığından kurumlar eleman ve malzemeye ödenek bulamadığı için sistem bir noktada tıkanmaktadır. şartlar bu durumdayken firmaların eleman bulma sıkıntısı giderek artıyor. Yeni kuşak gençler zor şartlarda ve beden gücü gerektiren işlerde çalışmak istemiyorlar. çoğunlukla cafe, kasiyer veya bir mağazada reyon görevlisi şekilde çalışmayı tercih ediyorlar. Bu gençlerin ati için herhangi bir ideali yada aile kurma düşüncesi olmayan örf ve adetlerden tam olarak yoksun kalıp yozlaşmasının bir göstergesidir. oysa su tesisat sektöründe on sene sonra kalifiye eleman derdi yaşanacağını düşünürsek usta elemanların dolgun ücretlerle çalışabileceği bir ortam meydana gelecektir. şuan işçiliğe kıymet verilmeyen bir cemiyet arasında yaşıyorken gelecekte Avrupa`da olduğu bu gibi ülkemizde de bu tarz ağır işleri oluşturan ustaların çok fazla değerli olacağı düşünebiliriz.

Su sızdırmalarına karşı alınan önlemler yerleşik yaşam tarzını daha yaşanabilir bir duruma getirmiştir. Su akıtan bölgenin kabarması alt kat komşunuza yüksek maliyetler oluşturmaktadır. Tavanın sararması veya tavanda oluşan lekeler sonucunda alt katınızdaki daireye yine boya masrafı çıkarmaktadır. Bunu kendi açınızdan bir düşünün yeni boya yaptırdığınız evinizin tavanında su damlamaya başladığında sinirleriniz ne kadar boşalır. aynı durumu komşunuz içinde değerlendirin. Hiç kimse üst katından gelen su sızıntısını çekmeye mecbur değildir. Bize bildirilen su tesisat arızalarının çoğu banyo tesisatında meydana gelen su borusu patlamasıdır. Defalarca banyonuzu kırdırıp tamir yaptırmanıza rağmen su akıntısı halen devam edebilir. Bunun nedeni tamire gelen ustaların sorumsuzca yaptıkları işi kontrol dahi etmeden üzerini kapatmalarıdır. Sektörde ortalama 9 yılını dolduran şirket olarak sürekli su tesisat borularında oluşan arızları bulmakla uğraştığımız için meydana gelen hastalıkların bir çoğunu cihaza gerek kalmadan tahmin edebilmektedir. Edindiğimiz bu tecrübeye karşın yinede servise gittiğimiz dairede lüzumlu tüm kontrolleri yaparız. neticeye kesin ulaşmak için yaptığımız tamiratların üzeri seramikle kapatılmadan evvela su kaçırıp kaçırmadığı kamera ile kontrol edilip sonrasında kapatılır. Banyonuzun tavanında oluşan rutubet, nem şikayetleriniz için firmamızdan teknik destek alarak garantili çözümler yardımı ile bir kere nakit ödeyerek kurtulabilirsiniz.

Not: Su tesisat mesleği bilinçli ve özveriyle yapılması gereken bir meslektir. işini ciddiye almayan tesisatçıların yaptığı tüm tesisat borularında ilerleyen senelerde müşteri mutlaka maddi ve manevi sorunlar yaşayacaktır. profesyonel ekiplerimiz tesisat borularınızı kontrol ederken ustalarımıza yardımcı olmanızı öneririz. Hasta doktor ilişkisine aynı yöntemlerle su kaçağını edinebilmek sizin yardımlarınız yardımıyla daha basit durum alır.

Su Kaçağı Tespiti

Resimde görülen dairede patlayan borunun yeri bulunup tamiratı yapılırdı.
Evinde su borusu patlayan kişilerin temel problemleri içinde işçilik ve materyal kalitesi belirleyici rol oynar. şikayetin ortaya çıkışı yavaş bir şekilde ilerlediği için konutun herhangi bir bölgesinde kabarmalar, boya dökülmeleri meydana gelebilir. Göz ile görünen bu problemlerin su tesisatından kaynaklandığını anlayabilmek için evinizde ortalama iki saat süren bir takım testlerin yapılması gerekir. Konutunuza gelen tesisatçı ustamız bu testler sonucunda ortaya çıkan bilgileri analiz edip doğru tespiti yapmak için müsait olan kaçak tespit cihazını kullanır. Kırmadan su damlayan noktayı bulmak için yapılması gereken testler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

Su Sızdırmazlık Testleri

Su Sızıntısı Bulma metodları genel kullanılan metod AZ TERCiH EDiLEN
Temiz Su Kaçakları Basınçlı su kullanılarak bulma Yüksek basınçlı hava kullanması
Atık Su Kaçakları Kamera görüntüleme yöntemi Balon Tekniği
Zemin Su Sızıntıları Derz boşluklarını doldurma izalasyon çözümleri
Merkezi Sistem Kalorifer Kaçakları Dinleme yaparak arıza bulma Termal kamera kullanılarak
Kalorifer Tesisat Kaçakları Kimyasal ilaçla kapatma Cihazla bulunarak onarma
Su Kaçak Tespiti Nasıl yapılır?

Evvela tespit yapılacak olan dairenin giriş suyunun bina şebeke suyundan ayrılması gerekir. Daha sonra daire içinde ki musluklar ve vanaları kapatılarak teste hazır hale getirilir. Bunu yapmamızda ki neden tesisat içerisine uygulanacak basınç sırasında musluklara bağlı makinelerin zarar görmemesidir. Temiz su testi için lüzumlu olan aletler elektrikli su motoru ve tesisatçıların kullandığı su manometre göstergesidir. eğer konut içinde bir kaçak varsa manometre göstergesinde azalma meydana gelecektir. aynı zamanda musluklar ve vanalar kontrol edilerek herhangi bir sızdırmanın kaçak zannedilmemesi gerekir. ters takdirde dairede kaçak olduğunu düşünüp manometre görünen düşüşe aldanarak saatlerce kaçak bulunmaya çalışılır. Testler sonucunda temiz su tesisatında herhangi bir kaçak olmadığı kanaatine varılırsa kirli su görüntüleme işlemine geçilebilir. üst kat komşunuzdan size sızma yapan suyun sırf sıcak su ya da soğuk su kaçağı olması gerekmez. Atık su giderlerinde problem yapılmış olabilmektedir. üst katın banyosundan sızan su tavanda renkli lekeler oluşturuyorsa ” kirli su kaçağı ” olma olasılığı yüksektir. Bunu anlamak için görüntülü sistemlerle üst katın giderlerini denetim etmek en garanti yoldur.

Temiz su diye tabir edilen şebeke suyu patlakları ortalama 15 dk ile 20 dk içinde yapılacak testler sonucu ortaya menfaat. şebeke suyu borularında sızdırma oluşturan yerin bulunması halinde noktasal tespit oluşturan servis elemanlarımız müşterinin talebine göre tamirat yapmaktadır. onarım işi iki kısımdan oluşmaktadır.

1- ) Kırmadan kimyasal ilaçla onarım
2- ) Zemin kırılarak sızdıran borunun noktasal şekilde onarımı

Kalorifer tesisat kaçaklarında kimyasal ilaç ile onarım daha çok aşırı tercih edilmektedir. Kombi tesisatı kapalı dönem bir sistem bulunduğu için arasında dolaşan suyun basıncı değişken bir yapıya sahip değildir. enfazla 2 bar basınçla çalışan ısıtma tesisat boruları fazla basınca maruz kalmadığı için ekonomik çözüm olarak kimyasal uygulaması yapılıyor. Cihazla kombi su kaçakları bulunması oldukça zor bir işlemdir. nedeniyse bu tarz tesisat sistemlerine bağlı basınca dayanıklı olmayan kombi ve radyatörler bulunur. bununla birlikte yerden ısıtma tesisatlarında kullanılan borularda tamir kırılarak yapıldığında üzerindeki zemine bağlı olarak maliyeti yoğun şekilde arttırdı. Bunun yerine hem yerden ısıtma tesisat kaçaklarında hemde plastik boru ile döşenen sistemlerde kullanılabilen kaçak tamir sıvısı daha ucuza mal edilmektedir.

Üst kattan dairenize sızan suyun nereden geldiğini bulabilmek bundan sonra çok aşırı kolay!… Komşunuzla aranızda çözemediğiniz buna aynı problemleri su kaçak tespiti yapıldıktan sonra bir sonuca bağlayabilirsiniz. Kimin dairesinden geldiği göze çarpan olmayan su sızıntılarını kameralı cihazlarla kontrol ettirdikten sonra çözebiliriz. Toplu hayat alanlarının en büyük sorunlarından birisi olan müşterek mahal sahalarında yaşanan nem, rutubet bunun gibi problemleri kimsenin üstüne almamasıdır. Herkes yan komşudan geliyor bu gibi sözlerle geçiştirmektedir. kimi zaman üst katın tuvaletinden akan su damlaları bazan de mutfağın tavanından gelen su akıntıları yeni yaptırdığınız boyayı kaldırır. Duvardaki rutubet, boya kabarmaları hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır. Su kaçıran yerin kaynağını bulunmadığı sürece her yaptırdığınız boyanın ardından kusma yapacaktır.

Türkiye şartlarında gümrük vergisinin ağır olması aldığımız cihazların fiyatlarını iki katına çıkarmaktadır. Aletle su tesisat patlaklarına bakma işine ilk başladığımız zamanlarda kullandığımız makinelerin servis fiyatları yüzünden çok paralar harcandı. istanbul`da artan tesisat şirketlerinin ortak çalışmaları sonucunda maliyetleri yarı yarıya düşürmeyi başardık. Sonuçta bozukluk bulma fiyatlarını düşürdük.

Su kaçıran tavan, duvar, parke resimleri
Su kaçıran tavan, duvar, parke resimleri
Bu zamanlarda bir çok fazla evin banyosunun arkasındaki duvarlarda kabarmalar oluşmaktadır. Bu karşılaşılan hal kimi eski binalarda bazende sıfır binaların bodrum katında karşımıza çıkmaktadır. Problemli duvarda su kaçırması halen devam ettiği için üzerine yapılan boya ya da izolasyon bir çözüm olmuyor. Boyası kabaran duvarın üzerine iki kat boya yapılsa da kabarmalar tekrar ortaya çıkar.

Tavanda meydana gelen su damlacıkları bir kaç gün sonra etrafa yayılmaya başlar. üst katınız bu sorunu hemen yaptırmazsa su sızıntıları öteki odaların tavanına sıçrar. Banyonun tavanında birden bire çok yerden su akıyorsa üst katınızda boru bir çok yerden patlamış anlamına gelmez. Patlayan su borusunda tamirat yapılmadığı için betonun üzerinde ayrıcalıklı bölgelerde gölet oluşturur. Bekleyen su alt katın tavanında en zayıf yerlerden akıntı yapar. Su sızıntıları tek bir noktada birleşip alt katınızdaki daireye yağmur bu gibi de akabilir. Su borusu bir anda çoğalıp tavandan damlamaya başladıysa her zaman üst katın temiz su borusu patlamıştır. eğer su damlaması bulunmaz, sırf gece olunca su damlaları çoğalıyorsa hem şebeke suyu borularının hemde atık su gider borularının kameralı sistemlerle kontrol edilmesi gerekir. zaman geçtikçe tuvaletin tavanında sararma olması pis su borularında bir sızıntı var anlamına gelir.
Biz çoğunlukla bir takım testler yaparak kati neticeye ulaşıyoruz. Sizler evinizde bu ayrıntıları kullanarak su kaçağının nereden olduğunu bulabilirsiniz. Banyonun taraf duvarları alt kısımlarından rutubet yapıyorsa kalorifer borularında ve ya küvetin giderinde bir sıkıntı bulunmaktadır. Peki ne olmakta da bu beton içerisindeki borular kırılıyor patlıyor içinizde merak edenler illaki bulunur.
Su kaçağına sebep olan faktörler iki kısımda ele alınır. dış faktörler herkezin bildiği iş bilmeyen ustalar, kalitesiz su boruları ve inşaat zamanında darbeye maruz kalan kısımlardır. iç faktörler ise şebeke basıncı ve asitli kimyasalların bolca kullanılmasıdır. kirli su boruları tıkanma yaptığında her insan eline bir kimyasal alır borunun içine boşaltır. lakin bilmediğimiz konu bu ilaçlar kısa süre sonra gider borularının birbirine geçişi sırasında su sızdırmasını engelleyen contaları eritir. çok nadir başınıza istikbal parkenin üstüne su çıkması, fayansın üzerinde su birikmesi benzeri durumlarda sıcak su borunuz patlamış olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×TELEFON BİLGİLERİNİ KAPAT
TELEFON BİLGİLERİNİ GÖSTER