" />
Eki 13, 2017

Su Kaçağı Tespiti ve Cihazları

Eviniz ya da iş yerinizdeki su tesisat borularınız da birçok nedene bağlı olarak su kaçakları meydana gelmektedir. Genellikle eski yapılarda zamanla deforme olmuş ve tesisat döşemelerinde kalitesiz malzemeden kaynaklanan su kaçakları, tazyikli su basıncının tıkanmaları ve patlatması nedeni ile su kaçakları meydana gelmektedir.

 

Su kaçağı sorunu olan evlerin duvarlarında küflenme ve kararlamalar, çatlamalar ve hatta kabarmalar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda nemden dolayı rutubete ve görüntüle kirliliğine neden olduğu gibi zamanla sağlığı olumsuz etkileyerek, çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Bu durumdan etkilenmemek için insanlar hasarlı bölgeye boya yaparak kurtulabileceklerini sansalar da, ama boşuna bu durum birkaç fırça boya ile halledebilecek bir sorun değildir.

 

Su sızıntılarını su kaçağı tespiti yaptırmadan nereden kaynaklandığını asla bulamazsınız. Su sızıntılarını gördüğünüz andan itibaren yetkili firma ile iletişime geçerek su sızıntısı tespiti yaptırmanız gerekmektedir.

 

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

 

Artık su kaçağı bulma işlemleri profesyonel yollarla ve cihazlarla yapılmaktadır. Hepimizin az çok bildiği gibi su kaçakları önceleri saatlerce ve hatta saatlerce her yerin kırılıp dökülmesi ile bulunuyordu. Bu da ekstra masrafa ve zaman kaybına neden oluyordu. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile bu durum tamamen ortadan kalktı ve su kaçakları en son teknoloji ürünü olan akustik dinleme cihazları, kamera ve termal kamera cihazları ile bulunmaktadır. Bu cihazlar bilim adamları tarafından su sesine duyarlı olarak geliştirilmiş ve bulunması en zor su sızıntıların bile en kısa zamanda hakkından gelmektedir. Akustik dinleme cihazları ile yapılan su kaçağı tespiti yaşadığınız alanlara hiçbir şekilde zarar vermeden noktasal olarak yapılmaktadır.

 

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Cihazlar Nelerdir?

 

Su kaçağı tespiti akustik dinleme cihazı, kameralı su kaçağı bulma ve termal kameralı su kaçağı bulma şeklinde üç farklı yöntemle yapılmaktadır. Bu üç farklı yöntem farklı su kaçakları için kullanılmaktadır. Akustik dinleme cihazları ile temiz su borularındaki kaçaklar tespit edilirken, kameralı tespit cihazları ile de pis su borularındaki su kaçakları tespit edilmektedir. Doğal gaz ve kalorifer gibi ısınma sistemlerinin borularındaki sıcak su kaçakları da ısıya duyarlı olan termal kamera ile tespit edilmektedir.

 

Akustik dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

 

Akustik dinleme cihazı sayesinde su kaçağı tespiti delinmiş ya da patlamış olan boruyu hangi tesisat üzerinde olduğunu kısa zamanda tespit etmektedir. Cihaz su sesine duyarlıdır ve su basıncı uygulaması ile kaçakların olduğu yerden su sesini algılayarak noktasal olarak tespit etmektedir.

 

Kamera Tespit Cihazları İle Su Kaçağı tespiti

 

Kamera tespit cihazları pis su ve gider borularındaki kaçakları bulmaktadır. Cihazın uç kasımda göz şeklinde kamera vardır ve borunu içine gönderdiğinizde atık su borularının içini görüntüleyerek kaçağın olduğu yeri tespit etmektedir. Pimaş hattındaki tüm su sızıntısı tespiti kamera tespit cihazları ile yapılmaktadır.

 

Termal Kamera Tespit Cihazları İle Su Kaçağı Tespiti

 

Termal kamera ile su kaçağı tespiti sıcak su borularındaki kaçakları tespit etmektedir. Sıcak su sızıntısını tespiti için ihtiyaç duyulması halinde termal kamera cihazları kullanılmaktadır.

Su Kaçağı Tespit Cihazları

 

Su Kaçağı Nedenleri Nelerdir?

 

Su kaçağını bir nedeni değil aslında pek çok nedeni vardır. Eski binalarda daha çok görüldüğü bilinse de, günümüzde artık yeni binalarda da zaman zaman su kaçakları görülmektedir. Su kaçaklarının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 

-Plastik su tesisatlarını çatlaması veya kırılması,

-Demir su tesisatı borularının çürümesi

-Kalitesiz malzeme kullanımı

 

Su tesisat borularını tecrübesiz kişiler tarafından hatalı döşenmesi gibi birçok nedene bağlı olarak su kaçakları meydana gelmektedir.

 Su Kaçakları Nasıl Anlaşılır?

 

Su kaçakları tespit cihazları olmadan noktasal olarak tespit edilmese de herhangi bir yerde su kaçağı olduğu bazı ipuçları ile anlaşılabilir. Su kaçağı olan yerlerde;

 

-Tüm su vanalarının kapalı olmasına rağmen su saatinin dönüyor olması,

-Duvarlarda dökülmeler, kararmalar meydana gelmesi,

-Her zamankinden yüksek su faturaları geliyor olması,

-Parkelerin kabarması ve evin rutubet kokması

 

Kombi su barını sürekli düşüyor olması gibi ipuçları ile su kaçağını olduğu anlaşılabilir. Su kaçakları halledilmeyecek bir felaket değildir. Artık evin hiçbir yerini kırıp dökmeden saatler içinde tespit edip gün içerisinde tamiri bile yapılmaktadır. Fakat su kaçağı zamanında yapılmaz ise güç durumda bırakacak zararlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı zamanında profesyonel kişilere tespit ettirip vakit kaybetmeden tamiri yapılmalıdır.

Verdiğiniz oy için teşekkürler
Comments 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir