" />
Eki 17, 2019

Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı nasıl bulunur sorusunun cevabı teknik olarak “Su kaçağı tespiti” işlemleri şeklinde tanımlanabilir. Su kaçağı tespiti, eskiden fayansları kırarak ve ciddi hasarlar yaratılarak gerçekleştiriliyordu. Artık tesisatçılar günümüz teknolojisinin imkânlarından yararlanarak çok daha kolay, hızlı ve hasar vermeden su sızıntısının kaynağını noktasal olarak tespit edebiliyorlar.

Hangi Yöntemlerden Yararlanılıyor

Su sızıntısını bulma hizmeti veren firmalar, kırmadan, dökmeden hızlı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilmek için nokta tespiti yönteminde faydalanıyor. Nokta tespiti ise dinleme aletleri ve kameralar aracılığıyla mümkün kılınıyor. Su borularında oluşan yüksek basınç, kötü tesisatın da etkisiyle patlaklara ve su tesisat kaçaklarına yol açıyor. Yaşanılan su kaçakları ve sızıntıları görüntüleyen kameralar yardımı ile noktasal olarak borular üzerinde tespit edilip gerekli onarımlar yapılıyor.

İşlem Nasıl İlerliyor

Profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilen su sızıntısını bulma işleminde ileri teknolojiye sahip cihazlardan faydalanılır.

Öncelikle ısıyı temel alan termal kamera yardımı ile ilk olarak sıcak suyun geçtiği boruların yerinin tespiti yapılır. Noktasal olarak su kaçağının yerini tespit etmek için akustik dinleme cihazı kullanılır, ekiplerin uzun eğitim süreçlerinden sonra kullanmaya başladığı bu cihaz ile fayanslara ya da yer döşemelerine hasar verilmeden su sızıntısının kaynağı hızlı bir şekilde tespit edilir.  Kanal/Boru görüntüleme kameraları ile de atık borularının içindeki sorunlar ve su kaçakları tespit edilebilir. Ayrıca tıkanıklık durumunda da sık kullanılan bir cihazdır. Su kaçağı nasıl bulunur kısmının ana fikri kısaca bu şekilde ilerler.

Gizli Su Kaçağı Varsa Nasıl Anlaşılır

  • Tüm su vanaları kapalı iken su saati dönmeye devam ediyorsa
  • Rutubet kokusu geliyorsa ve duvarlardaki sıva veya boyalarda dökülme varsa
  • Önceki aylarda gelen faturalardaki ücretlerin çok daha üzerinde su faturası geliyorsa
  • Parkelerde kabarma oluyorsa
  • Kombideki su barı sürekli düşük gösteriyorsa

Su kaçağı ihtimalini göz önüne almalısınız.

Bu gibi durumlarda bireysel olarak su kaçağı nasıl bulunur arayışına girmeden bir an önce yetkili firmalarla iletişime geçip yardım alınarak su sızıntısı problemine daha büyük hasarlara sebep olmadan müdahale etmeniz önerilir. Uzman ekipler tarafından hızlı, maliyeti düşük ve temiz bir işlem gerçekleştirildikten sonra yakın zamanda oluşabilecek tüm tesisat sorunları ile ilgili de bilgi alabilirsiniz.

Verdiğiniz oy için teşekkürler
Comments 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir