" />
Şub 23, 2020

Petek Temizliği

Kombi Kalorifer Petek Temizleme

Kalorifer ve petekler zaman içerisinde temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Tabi bu temizliklerin de işlerinde profesyonel olan firmalar tarafından yapılması gerekmektedir. Bu noktada petek temizliği yaptırmak isteyen kişiler birçok alanda insanların sorunlarına ve ihtiyaçlarına yanıt veren su tesisatı firmalarına yaptırabilmektedirler. Bu noktada kişiler petek ya da kalorifer temizliği yaptırmak istediklerinde kombi bakım firmalarına yaptırmak yerine su tesisatı firmalarına da yaptırabilmektedirler. Çünkü kombi bakım firmalarındansa su tesisatı firmaları peteklerde ve kaloriferlerde ısıtma sistemi, bağlantılar ve boru ekipmanları gibi konularda çok daha bilgili olmaktadırlar. Özellikle de ısınma konusunda meydana problemler geldiğinde kombi bakımı yapan firmalar temizleme ile giderilmeyen sorunlar karşısında çözümsüz kalabilmektedirler. Ancak petek temizleme konusunda su tesisatı firmalarından yararlandığında olası sorunlar karşısında da çözümler üretilebilmektedir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği kesinlikle bir bakım çalışmasıdır. Bu temizlik yapılırken kullanılan makinelerin kesinlikle içerisinde asit içeriği bulunmayan kimyasalların ve makinelerin kullanılması gerekmektedir. Petek temizliği işlemleri yapılırken makineyi kombi tesisatına bağlamak konusunda evde bulunan en doğru ve en güvenilir noktanın belirlenmesi gerekmektedir. Ağlantıların doğru yapılmasının en büyük önemi evin kirlenmesini önlemek ve dışarıya atılacak olan tortuların uzun yol almalarını engellemek olmaktadır.

Ev içerisinde seçilecek olan noktalar genellikle kombilerin altları veya banyoda bulunan havlupan vanaları olmaktadır. Kullanılan bu makineler su ve havayla birlikte çalışmaktadırlar. Borular hacim olarak küçüktür ve borularda sıkışmış olan su ve hava radyatörün içerisinde karşılaşmaktadırlar. Bu aşamada peteklerin dip taraflarında birikmiş olan tortular bir anda havalanarak uygun makineler ile bir anda dışarıya atılmaktadır. Bu işlemler kesinlikle borudan su gelene kadar tamamlanmamaktadır.  Petek bakımı için temizleme yapılırken bir diğer işlem de radyatör temizliği ardından bazik özellikte olan temizleme kimyasallarının atılması ve parçaların yerine takılması olmaktadır. Son olarak da bu işlemlerde su seviyesi ayarlanmakta ve peteklerin havaları alınarak temizleme işi bitirilmektedir.

Petek bakımları Ne Zamandan Ne Zamana Yapılır?

Petek bakımları 2 yılda bir düzenli olarak yapıldığında son derecede yeterli olmaktadır. Petek temizliklerinin düzenli bir şekilde yapılması son derecede büyük bir önem taşımaktadır. Düzenli temizliklerin yapılmaması halinde peteklerde zaman içerisinde performans kaybı olmaktadır. Bu durumun meydana gelmemesi adına petek temizliklerinin düzenli bir şekilde yaptırılması gerekmektedir. Kişiler petek temizliklerini düzenli bir şekilde yaptırmadıklarında peteklerde az ısınma meydana gelmektedirler ve bunun için de temizliğin yaptırılması gerekmektedir. Eğer peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise bu durum kesinlikle petek temizliğinin yaptırılmamasından kaynaklanmaktadır. Yine petekler ısınmıyor ve derecede yüksek olsa dahi altları ısınmıyor ise de temizlik olmamasından kaynaklıdır. Ayrıca kombi filtrelerinin devamlı olarak tıkanması, arızalanması gibi sebepler de petek temizliklerinin artık yapılması gerektiğinin birer göstergesi olmaktadır.

Petek Temizliğinin Yaptırılmasının Önemi

Petek temizliği son derecede önemli bir konudur. Ancak yalnızca kombi bakımı tam anlamıyla yeterli olmamaktadır. Fakat kombi bakımı yapan firmalar tesisata yeteri kadar önem vermediklerinden dolayı yeterli olmamaktadır. Bu firmalar günümüzde kombilerde bakım çalışmalarını içlerinin tozunu almakla sınırlı tutmaktadır ve yalnızca bu işlemlerin yapılması kesinlikle kombilerin daha sonrasında arıza vermemesi anlamına da gelmemektedir. Ayrıca kişilerin bu noktada bilmeleri gereken bir diğer konu da birçok kombi bakım firmalarının söylediği gibi petek temizliği yapılması ardından enerjiden büyük ölçüde tasarruf sağlanmamaktadır.

Petek temizliğinin önemi oldukça büyüktür. Çünkü kombi tesisatında kireç oluşması gibi durumlar ısınmasını engellemektedir. Kireç oluşan yerler suyun ısındığı yerler olmasından dolayı kireç oluşması halinde su yeterince ısınamamaktadır. Bu sebepten dolayı da istenilen yerler ısıtılamamaktadır. Ayrıca kombi bakım firmalarının yaptığı toz çekme işlemi suyun ısındığı yeri temizlemeye kesinlikle yetmemektedir. Ancak kalorifer tesisatlarında petek temizliği için kullanılan kimyasal maddeler bu bölgeleri tertemiz yapmakta ve suyun ısındığı bölgeyi de iyi bir şekilde temizlemektedir. Ayrıca bu işlem sayesinde peteklerin kirlenmesi sonucunda oluşabilecek olan sorunlar da ortadan kalkmaktadır. Böylelikle de kişiler herhangi bir şekilde ek ücret ödemesi gerçekleştirmeden kombi temizliğini de ek olarak gerçekleştirmiş olabilmektedirler. Bu sayede aynı zamanda ısı verimi de artarak enerjiden tasarruf sağlanabilmektedir.

Peteklerde Kullanılan Koruyucu Sıvının Etkileri

Petek temizlikleri yapılması ardından bazı noktalarda bulunan kireçler tamamen kaybolmamakta ve tam anlamıyla temizlik gerçekleştirilememektedir. Temizliğin tam anlamıyla geçekleştirilmesi adına petek koruyucu sıvı kullanılması gerekmektedir. Kişiler bu noktada kombi bakımı yapan firmalardan yardım aldıklarında bu firmalar kişilerin evine gittikleri bir saat gibi kısa bir sürenin içerisinde ancak peteklerdeki kaba kirleri alabilmekte ve üstten bir temizlik yapabilmektedirler. Ancak koruyucu sıvı tesisatın içerisinde kaldığından dolayı içeride daha kapsamlı bir temizlik sağlayabilmektedir. Petekler içerisinde en çok kireç bağlayan kısımlar kombilerin eşanjörleri olmaktadır. Ancak temizleme sıvısı içerisinde kireç sökücü maddeler yer almasından dolayı bu alanlarda da yer alan kireçler sıvı sayesinde oldukları yerden aşınmaktadır. Bu sıvıların petek temizliği bitmesi ardından bir litre kadar tesisata konulmasıyla kombi çalıştırıldığında tüm bölgelere ulaşmaktadır. Radyatör musluk aralıkları v kolektör vanaları bu sıvı sayesinde kireçten arınır ve metalik renge dönerler.

Tesisat bu koruyucu sıvı sayesinde ilk zamanlarındaki hali gibi son derecede temiz ve yüksek performanslı bir hale gelmektedir. Bu sıvı bazik özelliklere sahip olmasından da dolayı tesisat içerisinde senelerce kalsa bile kesinlikle herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. Sıvı metal kısımlara değdiği süre boyunca bu metal kısımlar temizlenmeye ve temiz kalmaya devam etmektedir. Kişiler tam anlamıyla düzgün ve tertemiz bir tesisat temizliği yapmak istediklerinde tesisatlar içerisine kesinlikle bu sıvıyı da göndermeleri gerekmektedir. Bu sıvı sayesinde peteklerdeki performans farkı açık ve net bir şekilde görülmektedir. Kişiler son derecede detaylı ve uzun ömürlü bir petek temizliğini yaptırmak istediklerinde bizleri tercih ederek bizlerden en kaliteli hizmetleri alabilmektedirler. Ayrıca telefonla aradıklarında da çok daha detaylı olan bir şekilde bilgi de alabilmektedirler.

Petek Temizliğinin Uzmanına Yaptırılmasının Önemi

Zaman içerisinde paslanmış ve çürümeye başlamış olan sistemlere tesisat temizliği gerçekleştirilmesi koruyucu bir işlem bile olsa yine de çok da doğru bir yol olmamaktadır. Çünkü kişiler ısıtma sistemlerinin sorunsuz bir şekilde uzun süreler boyunca çalışmasını isterler ise eğer bunun için koruyucu olan ilaçları kullanmaları gerekmektedir. Tesisat içerisinde sıvı akışı son derecede önemli bir durum olmaktadır. Bu noktada pompa devreye girdiği an itibari ile radyatörlerdeki ve borulardaki suyun akışı son derecede önemli bir husus olmaktadır. Bu sıvı akışını olumsuz yönde etkileyen durumlar metal yüzeylerde oluşarak biriken kireç gibi maddelerin birleşmesi olmaktadır. Meydana gelen bu tortular sıvı akışını olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun beraberinde de yakıt harcanışı daha da fazla olmaktadır. Bu nedenden dolayı da peteklerde tortu oluşmasını engellemek gerekmektedir. Bu sorunun oluşmasını engellemek adına ise petek bakımı yapılmasının ardından koruyucu sıvı koymak oldukça etkili bir çözüm olmaktadır. Firmamızda kullandığımız koruyucu sıvının en önemli özelliği ise tesisat içerisinde meydana gelen pasların çözünerek en aza indirilmesi ve birleşmelerini engellemesi olmaktadır. Aynı zamanda kapalı devrelerde bu sıvı uygulandığında filtreye de gerek olmamaktadır. Kalorifer tesisatında bakımı gerekli şekilde yapmanın ardından petekler içerisine koyduğumuz bu koruyucular hem koruma hem de temizleme özelliklerini bünyesinde aynı anda taşımaktadır.

Merkezi Sistemlerde Petek Temizliği Yapılması

Merkezi sistemlerde kişilerin ödedikleri faturaların zaman içerisinde giderek artması ve odaların yeterince iyi bir şekilde ısınmaması gibi durumlar temizlik yapılmamasından dolayı meydana gelen sorunlar olarak artık petek temizliği yapılması gerektiğinin birer habercisi olmaktadır. Yılda bir kez peteklerin tesisatları içerisinde bulunan sıvının dışarı atılarak değiştirilmesi kesinlikle kombi bakımı konusunda yeterli bir durum olmamaktadır. Bu noktada petek temizliklerinin düzenli ve kesinlikle iyi bir şekilde yaptırılmaları gerekmektedir. Kazan dairelerinin bakımları gerçekleştirilirken sökülmesi zor tortu tutucular, otomatik hava purjörleri ve pislik tutucular kesinlikle her yıl temizlenmeli ve arından da düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadıkları da kontrol edilmelidir. Meydana gelmiş olan kireç hava alan yerlerin tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı da odalar yüksek derecelerde bile iyi bir şekilde ısıtılamamaktadır. Sistemde doğal gaz temizliği gerçekleştirilirken bir diğer taraftan da ısıtma sistemleri komple olarak gözden geçirilmelidirler. Bizler son derecede profesyonel bir firma olarak uzman kadromuz ile gerekli tetkikleri son derecede iyi bir şekilde yapıyoruz. Daha sonrasında ise eskiden çok daha iyi bir ısı performansı yakalamak adına gerekli petek bakımını hiçbir ayrıntıyı atlamadan son derecede titiz bir çalışma performansı ile gerçekleştiriyoruz. Bu noktada bizler tesisat yıkama işlemlerini toplu bir şekilde yaparak son derecede titiz bir çalışma sergiliyoruz.

İyi Kombi Petek Bakımı

Elektrik süpürgesi ile kombinin içerisinde yer alan kombi temizlikleri kesinlikle hiçbir işe yaramadıkları gibi sözde temizlik olmaktadır. Kombinin içerisinde yer alan parçaların iç temizlikleri gerçekleştirilmediği sürece bakımlar düzenli bir şekilde yaptırılıyor olsa bile kombiler kesinlikle bir sürenin sonunda arıza vermektedirler. Bu noktada kombi temizliği son derecede iyi ve de detaylı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bakım konusunda kombilerin parçalarını söktürerek tozlarını aldırmak yerine kişilerin çok daha detaylı bir şekilde kombi bakımlarını gerçekleştirmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Bunun yerine kişilerin kombilerinin ömürlerini uzatmak adına eşanjörün kireçlerini temizletmelerinde yarar olmaktadır. Ayrıca bu durumun yanında kombilerine bir de koruyucu sıvı döktürdüklerinde temizlik çok daha detaylı bir şekilde gerçekleştirilerek kombilerin içi oldukça temiz bir hale gelmektedir. Ayrıca bu noktada kişilerin kesinlikle son derecede deneyimli, profesyonel ve tecrübe sahibi olan bir firma ile çalışarak kombi temizliklerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yine kombilerin ömürleri yaklaşık olarak on yıl gibi bir süre olmaktadır. Bu sürenin sonucunda kombilerde arızalar meydana gelmeye başlanmaktadır ve bu sorunlar kesinlikle senede bir kere basit kombi temizleme işlemi ile de sona ermemektedir. Arıza verecek olan kombiler zaman içerisinde yine arıza vermeye devam edecektir. Ancak işinin ehli olmuş ve son derecede de tecrübe sahibi olan firmalara yaptırılan kombi temizlikleri kişilerin rahat bir nefes almalarını ve arıza gibi sorunlar ile sıkça uğraşmamalarını sağlamaktadır.

Doğalgaz Faturalarında Enerji Tasarrufu İçin İpuçları

Özellikle de soğuk kış aylarında ısınma amaçlı kullanılan kombiler oldukça yüksek faturalara neden olabilmektedir. Bu noktada kişiler basit yöntemler ile tasarruf etmek istediklerinde bu isteklerini kolay yöntemler ile gerçekleştirebilmektedirler.

  • Kişilerin kalorifer tesisatları döşenirken bir merkezden diğer bütün odalara boruların gitmesini ve ısının eşit dağılmasını sağlamaları gerekmektedir.
  •  Evlerin güney cephede olması ısınmak konusunda daha az enerji tüketmeye neden olmaktadır.
  • Sıcak odalardaki radyatör vanalarının termostatik olan vanalar ile değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Kalorifer tesisatı bakımlarının düzenli olarak iki yılda bir kez yapılması gerekmektedir.
  • Ev alırken ya da taşınılırken tercih edilecek olan evin ısı yalıtımının olması ısınmak konusunda büyük ölçüde tasarruf sağlamaktadır.
  • Sürekli olarak arıza meydana getiren kombilerin az enerji tüketen ya da yoğuşmalı olan kombiler ile değiştirilmesi de enerjinin daha az harcanmasına neden olarak tasarruf sağlamaktadır.
  • Oldukça büyük olan binalarda ısı termostatı kullanılarak değerlerin kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Peteklerin önünü kapatan perdeler yerine daha kısa perdeler seçilmelidir. Yine peteklerin önüne koltuk, kanepe ve yatak gibi peteği kapatacak olan eşyaların koyulmaması gerekmektedir.

Makine İle Petek Temizliği Yapılması

Özel olarak petek bakımları için tasarlanmış olan makinelerde kireçlerin ve paslanmaların görülmesi son derecede imkansız olan bir durumdur. Bu sebepten dolayı da üretilmiş olan bu makinelerin kesinlikle amaca uygun ve son derecede de doğru bir şekilde kullanılmaları gerekmektedir. Bizler son derecede tecrübe sahibi ve oldukça da deneyimli bir petek temizleme firması olarak işimizi büyük bir öz veri ile yapıyoruz. Bizler son derecede güvenilir bir tesisat firması olarak petek koruyucu sıvıları da son derecede özel bir şekilde seçiyoruz. Piyasada bunun için birçok farklı sıvı yer almaktadır ve bunlar arasında ucuz olması ile kalitesiz olan sıvılar da bulunmaktadır. Bizler güvenilir bir firma olarak diğer birçok firma gibi kesinlikle fiyatı düşük olan kalitesiz ürünleri çalışma anlarında kullanmıyoruz. Yalnızca ticari amaçla çalışan bu firmalardan farklı olarak son derecede dürüst ve oldukça da güvenilir bir şekilde en kaliteli hizmetlerimizi sunuyoruz. Radyatör temizleme konusunda artık son derecede profesyonelleşen ve her geçen gün giderek daha da tecrübe sahibi olan bir firma olarak müşterilerimizin sorunlarına yönelik en doğru çözümü çalışma standartlarına son derecede uygun olan bir şekilde hizmetlerimizi sunuyoruz. Bu kadar kesin ve kaliteli olan adımları sadece sizler için sunarak ilerliyor olmamız en özel olan süreçlerde yedi yirmi dört yanlarınızda yer almamız ile dikkatleri çeker. Eğer anlamadığınız ya da sorun olan bir şey olur ise sadece aramanız yeterli olacaktır.

Peteklerin neden ısınmadığı hakkında da en nitelikli çözümleri üreterek kişilerin memnuniyetlerini artırıyoruz. Petek bakımı hizmetlerini verirken en nitelikli ekipmanlar ve ürünler de bizleri tercih eden kişilerin sorunları köklü bir şekilde çözerek bu sayede bizlerden son derecede iyi bir şekilde memnun kalmalarına neden oluyoruz. Evlerde ısı devrimi gerçekleştirerek faturaların kesinlikle azalmalarına ve kişilerin bulundukları ortamları son derecede kolay olan bir şekilde ısıtabilmelerine neden oluyoruz. Kişiler sorunları karşısında bizleri tercih etmek istediklerinde telefon ile arayarak daha iyi bir şekilde bilgi sahibi olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0535 578 43 41
sohbeti başlat
1
Merhaba
Powered by