Kalorifer Petekleri Isıtmıyor

Peteklerim tam ısınmıyor. Ne yapabilirim?
Kış mevsimine girdik.Havalar her geçen gün soğuyor. Kombiler yanmaya başladı.Bununla beraber bazı sorunlar da başladı. En çok karşılaşılan ve aslında en kolay giderilecek sorun “peteklerin tam ısınmaması” sorunudur.

Öncelikle yapmanız gereken peteklerin havasının alınmasıdır. Bunun için radyatörün üst kısmında ve vana olan tarafın tam karşısında yer alan purjör tapası, purjör anahtarı ile hafifçe gevşetilir. Radyatörün içindeki hava çıkınca hafifçe su gelmeye başladığı an tapa geri sıkılır. Bu işlem evdeki tüm radyatörler için yapılır.

purjör tapası

purjör anahtarı

Bu tapaların çoğunda tornavida ağzı girecek şekilde ağız bırakılmıştır.Eğer solda görülen anahtara sahip değilseniz, havayı bir tornavida vasıtasıyla da kolayca alabilirsiniz.

Havayı almanıza rağmen radyatörlerin yarısı ısınıyor, diğer yarısı ısınmıyor ise bu kez yapmamız gereken şey kombinin altında yer alan pislik tutucunun temizlenmesidir.

pislik tutucuPislik tutucular, kombinin altında kalorifer dönüş hattına ve soğuk su girişine konur.İşlevleri şebekeden gelecek ya da radyatörlerin içindeki çamur mil veya ufak parçacıkların kombiye zarar vermesini önlemektir.Hemen altında yer alan vana kapatılır ve tapa sökülür. Filitrenin içindeki ızgara tel çıkarılır ve temizlendikten sonra yerine konur.Artık radyatörleriniz tamamen ısınır.

Tüm bu işlemlerin ardından şimdi de en arka odalarda yer alan radyatörünüz ısınmıyor ise bu kez yapmanız gereken radyatör vanalar ile “reglaj ayarının” yapılmasıdır. Yani çok ısınan radyatörlerin alttaki vanalarının biraz kısılması, ısınmayan radyatörlerin vanalarının ise tam açılmasıdır. Burada yapılan işlem basınç ve debi dengelenmesidir.Kombinize yakın olan radyatörlerin çok ısınması doğaldır. Çünkü en yüksek basınçla su ilk olarak onları ısıtmaktadır.Basıncın fazla düşmeden uzak noktada yer alan radyatörlere ulaşmasını sağlamak için kombiye yakın olan radyatörlerin vanasını kısıyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri sizlerde yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapmanıza rağmen sorununuz devam ediyor ise muhakkak kombinize bakım yaptırmanızı öneririz. Kombi petek bakımını ve temizliğini garantili olarak peteklerinizi yerinden sökmeden kimyasal ilaç ve aşağıda resimde gördüğünüz makina petek temizliğini yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Ara

×TELEFON BİLGİLERİNİ KAPAT
TELEFON BİLGİLERİNİ GÖSTER